Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Русенци на линия:

И ние сме против ГМО, ама знае ли някой какво точно е това?

Трябва да сте регистриран потребител и да се присъедините към групата, за да може да оставите мнението си.
Що е ГМО и има ли почва у нас?
elitendobitak написа на 23.03.2010 г.:




ГЕНЕТИЧНО МОДИФИЦИРАНИ ОРГАНИЗМИ (ГМО)

Генетично модифицирани организми (ГМО) могат да бъдат микроорганизми, растения или животни, чиято наследствена информация е изменена чрез генетично инженерна технология (нарича се още "съвременна биотехнология1" или "рекомбинантна ДНК2-технология"). По своята същност тази технология представлява прехвърляне на точно определени гени3 от един организъм в друг, като двата организма може да не са от един и същи биологичен вид (напр. гени от бактерии в растения, от растения в животни или обратно). Като резултат се получават организми с нови качества, които в част от случаите не могат да бъде получени чрез естествено размножаване и стандартните техники на селекция или това би отнело много дълго време . Генетичната модификация се използва в земеделието главно за създаване на устойчиви на болести, неприятели и на хербициди4 растения, както и за подобряване на вкусовите и хранителните качества на продуктите.

Генетично модифицирани храни (ГМХ): Генетично модифицираните храни се получават от или съдържат генетично модифицирани организми. Храните, получени от ГМО не винаги са генетично модифицирани. Например, полученото олио от ГМ соя с устойчивост на хербициди не се различава от произведеното от традиционната соя, тъй като съдържа само мастни киселини и никакви други съставки на ГМ растение. Друг пример са сирената, произведени с използването на химозин, получен от трансгенни бактерии, не се смятат за ГМ храна, тъй като трансгенния химозин по нищо не се отличава от този, получен от телешкия стомах. За получаване на сиренето се използва само пречистеният химозин, така че в продукта не попадат никакви части от модифицирания микроорганизъм.

Цели на производството на ГМО Генетичното модифициране се използва в земеделието главно за създаването на растения, устойчиви на болести, неприятели и на широкоспектърни хербицидни препарати. Тези ГМ растения притежават агротехнологични характеристики, които намаляват производствените разходи и понижават цената на получените продукти. Напоследък се създават ГМ растения, чиито нови характеристики5 са насочени към подобряване на вкусовите им качества, хранителната им стойност, удължаване срока на годност, създаване на храни-ваксини и на нискоалергенни храни. Пример за хранителен продукт с повишена хранителна стойност е т.нар. "Златен ориз", разработен от между-



1 биотехнология - сбор от научни техники, включващи и генното инженерство, които се използват за

създаването, подобряването или модифицирането на растения, животни и микроорганизми. Модерните

биотехнологии позволяват на изследователите и селекционерите да обменят гени между организмите с

голяма прецизност и ефективност.

2 ДНК - дезоксирибонуклеинова киселина; това е молекула, открита в клетките на живите организми и е

отговорна за съхраняването и предаването на наследствената информация.

3 ген - участък от наследствения материал (дезоксирибонуклеиновата киселина, ДНК), определящ свойствата, които всеки организъм унаследява и може да предава в поколението си.

4 хербициди - химични препарати, които се използват в земеделските практики за борба с плевелите

5 характеристики (свойства, признаци) - това са външни или вътрешни характерни свойства, които се предават в потомството като например големина, форма, вкус, цвят, продуктивност, устойчивост на болести



народен екип от учени, който има повишено съдържание на витамин А (на това се дължи златистия му цвят) и на желязо. Трансгенните микроорганизми представляват голям интерес за хранителната и питейна индустрия. Те могат да се използват като стартерни култури или закваски в храни като сирене, кисело мляко, вино, хляб и месо или при процесите на ферментация за производството на ензими6 (напр. химозин, който се използва за производството на сирене и традиционно се съдържа в телешките стомаси), оцветители, органични киселини и др.

За разлика от растенията опитите с генетично модифицирани животни са по- малко. От края на 80-те години "Монсанто" предлага говеждия соматотропин (хормон) като средство за повишаване на млечността на кравите. Методът прави фермерите по- конкурентоспособни, но среща и сериозна съпротива от професионалните асоциации и движенията за опазване на околната среда, както в САЩ, така и в Европа. По същото време идеите за генетично модифициране при кравите са свързани предимно с получаване на мляко с по-малко мазнини. По-новите изследвания (Нова Зеландия, 3 август 2001 г.) с млякото при кравите са насочени например към разрушаване на гена, отговорен за бета-глобулина (който участва при синтеза на белтъци предизвикващи алергии към млякото) или към въвеждане на човешки ген за белтък, съдържащ миелин, който изолиран от млякото може да се използва при лекуването на множествената склероза. При успешен резултат ще бъдат образувани специални затворени стада. По- малко са опитите със свине, овце и птици. До момента в Канада и САЩ има одобрени за отглеждане в контролирани водоеми ГМ риби, модифицирани с растежен хормон, за да се увеличи големината им.

Видове ГМО и ГМ храни

Понастоящем всички ГМ растения на международния пазар, са създадени на основата на три главни признака:

_ устойчивост спрямо насекоми-вредители;

_ устойчивост спрямо вирусни инфекции;

_ устойчивост спрямо определени хербициди.

Съществуват също така ГМ растения с изменен хранителен профил и подобрени възможности за съхранение.

Най-широко разпространените генетично модифицирани култури по света са:

• соя;

• царевица;

• маслодайна рапица;

• памук.

По-малко застъпени са:

• картофи (устойчиви на колорадски бръмбар);

• тютюни (устойчиви на вирусни заболявания);

• домати (които могат да престоят по-дълго време на щанда);

• тиквички, папая.

6 ензим - протеин (белтък), който регулира химичните реакции в клетките на всички живи организми

Примери за растения, продукти на модерните биотехнологии:

Растителен продукт Свойство

Рапица Устойчивост на хербициди

Рапица Високо съдържание на лауринова киселина

Рапица Високо съдържание на олеинова киселина

Царевица Устойчивост на хербициди

Царевица Устойчивост на насекоми-вредители

Лен Устойчивост на хербициди

Диня Забавено зреене

Папая Устойчивост на вируси

Картофи Устойчивост на насекоми-вредители

Картофи Устойчивост на вируси

Ориз Устойчивост на хербициди

Соя Устойчивост на хербициди

Растителен продукт Свойство

Соя Високо съдържание на олеинова киселина

Тиква Устойчивост на вируси

Захарно цвекло Устойчивост на хербициди

Тютюн Устойчивост на хербициди

Домати Забавено зреене

Домати Устойчивост на хербициди

Домати Устойчивост на насекоми-вредители

Пшеница Устойчивост на хербициди__



ГМО* -храните са опасни за репродуктивното здраве

November 27, 2008

На 11 ноември Австрийското правителство публикува резултатите от изследвания, доказващи безспорно неблагоприятното въздействие на генно-модифицираните храни върху репродуктивната система.

Dr Jurgen Zentek, професор по ветеринарна медицина към Виенския Университет, е водещ на екипа. Били са изследвани две групи мишки - едната хранена с нормална храна и другата група, хранена с 33 % генно-модифицирана царевица - хибрид на Monsanto MON 810 и друг сорт, и нормална хранителна смес.

Наблюдавано е намаляване на числеността на няколко последователни поколения и по-ниско тегло на новородените от родителите, хранени с ГМО. Отклоненията са статистически ЗНАЧИМИ, т.е. става дума за значителни отклонения от нормата. Публикуваните резултати дават потвърждение за това, че все още се знае твърде малко за природата на генно-модифицираните продукти и тяхното влияние върху здравето в дългосрочен аспект. Те също така поставят под сериозно съмнение системата за оценка на рисковете, която в момента функционира в Европейския съюз.

"Европейската комисия за безопасност на храните / European Food Safety Authority/ извършва неадекватни проверки за безопасността на храните от ГМО и често само легитимира твърденията на агробизнеса и корпорациите, без реално да ги проверява." - твърдят експертите от Greenpeace. Те призовават всички европейски граждани да окажат съответния натиск върху правителствата в оставащите дни до решаващата среща на министрите от общността на 4-ти декември, когато се очаква да се реши съдбата на комисията по безопасност на храните и да се уточнят мерките по контрол на ГМО.

Името на България се нарежда сред имената на тези европейски държави, които имат уклончива политика по въпроса и са по-скоро склонни да гласуват за снижаване на нивата на контрол и превенция на риска от въвеждането на ГМО в ЕС.

Това, което е нужно да се направи в момента е: да покажем желанието си като граждани на Европа да бъдат създадени по-добри механизми за контрол на безопасността на храните, на здравето и околната среда. Можете да подпишете петицията към министрите на ЕО на следния адрес:genetic-engineering/take-action.

Акти
вистите на Greenpeace проведоха акция в Брюксел в понеделник с цел да привлекат вниманието на обществеността и политиците към недефинираните и непредсказуеми опасности, които представляват ГМО, особено използвани в храните, за здравето и околната среда.

ЕВРОПА ЗАГУБИ БИТКАТА ПРОТИВ ГЕННО МОДИФИЦИРАНИТЕ ХРАНИ

Новите страни в ЕС пуснаха американска хибридна царевица. Задава се поредната криза в разширения Евросъюз.

Генетично модифицираната царевица на американския биотехнологичен гигант "Монсанто" ще бъде допусната в Европа, стана ясно след бурно заседание на министрите на селското стопанство на 25-те вчера в Брюксел. Това решение ще предизвика и поредната криза в разширения Европейски съюз, защото гражданите и правителствата на повечето страни-членки са против.

Тъй като страните се оказаха разделени "за" и "против" почти поравно, решението ще бъде предоставено на Европейската комисия, съобщи специализираната агенция EUpolitix. Комисията, която е благосклонна към генно модифицираните организми (ГМО), ще реши през септември. Огромното мнозинство граждани в ЕС са против и затова се очакват обществени протести.

"Мнозинството консуматори не желаят тези храни, правителствата не са дали одобрили вноса им, а комисията бута напред решенията, за да угоди на биотехнологическото и проамериканското лоби", коментира говорителят на "Грийнпийс" Ерик Гал.

Разширяването на ЕС с 8 нови държави от Източна Европа допринесе за "пробива" на ГМО. Българският парламент започна наскоро приемането на закон, който въвежда либерален режим за храните.

Западните медии вече прогнозираха, че новите членки играят ролята на троянски кон за продуктите на американските компании "Монсанто" и "Пайъниър" в ЕС. Залогът е за стотици милиарди долари.

В стратегията на производителите на ГМО е техните продукти да изместят напълно останалите култури на територията на планетата, като те ще получават процент от стойността на производството, което ще се следи от спътници.

Миналия месец гласът на 6 от новите 10 членки на ЕС натежа, за да бъде блокирано предложение на Европейската комисия за одобряване вноса в ЕС на генетично модифицирана соя на "Монсанто". Това бе коментирано много радостно от природозащитните организации. Неотдавна световните медии писаха за екокатастрофата, която соята на "Монсанто" предизвика в Аржентина. Тя се разпространи дори там, където не я сеят, и действа като бурен за другите култури.

Царевицата на "Монсанто" обаче, известна като NK603, постигна пробив вчера в Брюксел. 10 от 25-те подкрепиха предложението на Европейската комисия вратите на Европа да бъдат отворени за този продукт като "нов тип храна". Това са Чехия, Естония, Финландия, Франция, Ирландия, Холандия, Португалия, Швеция, Словакия и Великобритания. "Против" гласуваха Австрия, Кипър, Дания, Гърция, Италия, Малта, Люксембург, Латвия и Литва, а "въздържали се" бяха Германия, Словения и Испания. Позициите на Полша, Унгария и Белгия не са уточнени.

Чиновниците от Еврокомисията акцентират върху научните данни, които дават чист "здравен лист" на царевицата, и върху опасността от скъпо струващи търговски съдебни дела, ако правителствата на ЕС блокират продукта на "Монсанто".

Много от новоприсъединяващите се страни изобщо нямат понятие дали техните култури съдържат генно модифицирани организми, тъй като лабораториите им са неадекватни.

Според българския закон на пазара могат да се пускат храни, които съдържат ГМО, ако земеделският министър разреши това. Миналата година у нас са били засадени 21 195 декара с хибридна царевица, сочат данните на Агробиоинститута. Експериментално са отглеждани още картофи и слънчоглед.

БАН настоя парламентът да наложи мораториум върху производството, вноса и продажбата на генетично изменени организми. Призивът остана глас в пустиня.

Ядем кучепъпеш, рибодомат и овчеябълка

Рибодомати може да излязат по сергиите след като "Държавен вестник" публикува специална тарифа.

5 300 лв. е таксата за издаване на разрешително за пускане на пазара на генетично модифицирани организми и за освобождаването на комбинация от генно модифицирани организми като продукти или съставки на храни.

Това пише в тарифата за таксите, публикувана в "Държавен вестник", одобрена от правителството на 12 ноември 2007 г.

Публикуването на тарифата е заложено в закон, приет през март 2005 г. Тогава одобряването на закона от депутатите предизвика бурни спорове, скандали и протести.



Причината бе, че генно модифицираните организми /ГМО/ са несъвместими с отглежданите по природен начин плодове, зеленчуци, и влияят нездравословно на хората и животните, които ги консумират. Дебатът за вредата от генно модифицираните организми (ГМО) и генно модифицираните храни (ГМХ) в българското общество така и не се състоя, въпреки поетите ангажименти пред ЕС още през 2005 г., непосредстевено преди приемането на спорния Закон за ГМО у нас. Тогава българското правителство и парламентът трябваше да изпълнят изричното изискване на Съвета за безопасност, че обществеността ще бъде информирана подробно за ГМО и ГМХ и рисковете от тях. Не е ясно и с какво се занимава Комисията по ГМО и дали въобще такава беше сформирана надлежно. Спекулирайки със Закона за класифицираната информация и държавната тайна, беше засекретена цялата дейност свързана с епидемии по животните, статистика на заболяванията, данни за химикали за растителна защита, мутагени, биологичноактивни вещества, пестициди и др. вредни средства, както и работните програми; засекретяват се дори програмите и концепциите за развитие на земеделието и хранителната промишленост! Нещо повече, доста български учени като че ли играят за противниковия отбор и лобират за транснационалните корпорации, финансиращи проекти и конференции (сборища в хотел "Хилтън") за прокарване и налагане на ГМО. Финасовите потоци, които текат там са огромни, но за опасностите никой не говори, а "академиците" си взимат комисионните и мълчат като комунисти на разпит, манипулират аудиторията и налагат негласна цензура върху информацията за ГМО.

Генетичното замърсяване, е единственото, при което връщане назад няма - пуснем ли ГМО-тата в природата - край! - даже радиоктивният стронций си има период на полуразпад, даже регионът на Чернобил след едно достатъчно дълго време би могъл да стане прекрасен курорт, даже пластмасите се разпадат - само генетичното замърсяване е вечно - защото се самовъзпроизвежда. На земите, на които у нас до преди три лета беше отглеждана ГМ-царевица на "Монсанто" и досега си прораства същата тази царевица - вече като плевел, но - забележете - Суперплевел - плевел, на който нищо не му влияе...

Освен това, задължително трябва да се отбележи, че на практика употребата на пестициди при ГМО-посевите е по-голяма - т.е., ГМО-тата водят и до по-голямо чисто химическо замърсяване, в сравнение с традиционните култури.

За момента ГМО са абсолютно забранени само в 4 четири държави от Европейския съюз, причината е, че не е доказана по безспорен начин тяхната безопасност. За съжаление още през 2007 г. във водещите, по отношение на площите с ГМО страни, се бележи рязкото им увеличение - в Испания (единствената страна в ЕС, в която има по-сериозни площи) - с 40%, във Франция - с 300%, в Чехия - с 288%, в Португалия - с 260%, в Германия - 111%...

Най-големият производител на ГМО в света е САЩ, с около 85% от световното производство; следват Канада и Мексико (10%) и останалите 5% се разпределят в страни като Аржентина, Китай, Великобритания, Холандия, Израел и Русия. В Източна Европа на първо място е Румъния, където се отглежда генно модифицирана царевица. Най-разпространените ГМО (ГМХ) са царевица, соя, дрожди, картофи, захарно цвекло, пшеница, ечемик, памук и др., от които се получават значително количество субпродукти: нишесте, чипс, олио, брашно, захар, които влизат от своя страна в състава на хиляди други хранителни продукти и производства. ГМО често се използват във фуражите за животни и оттам попадат в млякото, месото и другите продукти, затваряйки веригата - растение, животно, човек.

ГМО (генно модифицираните организми) се получават като в генетичния апарат на дадено растение или животно се интегрират гени от друг организъм. Макар да изглежда като кръстоска, подобно смесване не довежда до създаването на мутанти или мелези, твърдят специалисти. Най-често ние си похапваме ГМО царевица и картофи. Интегрираните гени в царевицата и картофите им позволяват да растат в неподходяща почва (например пясък), да издържат на суша, листата им отделят секрети които ги предпазват от вредители (насекоми). Например взема се част от гените на риба, "отрязва" се ДНК-то на домата и на "освободеното място" се поставят елементите от гените на рибата. Това се прави, за да не се развалят бързо доматите. В резултат зеленчукът-мутант издържа до 30-40 дни. Учените са сигурни, че новият организъм не е само домат или само риба, а нещо трето.

Съгласно действащия у нас Закон, на етикета на всяка храна трябва да има информация, ако в нея се съдържат съставки с генни-мутанти, това обаче най-често не се прави.

ЧЕРНА СТАТИСТИКА:

През 2003-та във Филипините над 100 човека, живеещи близо до полета с ГМ-царевица развиват кожни, респираторни и чревни реакции по време на ръзпространението на полените; през следващата година това се повтаря в четири други села, отглеждащи същата култура - щом само от полените стават такива работи, какво ли може става при консумация?

През 2007 г. е установено, че ГМ-царевица причинява функционални нарушения на черния дроб и бъбреците при плъхове.

Резултатите от изследвания, при които при опитните плъхове са получили и неврологични нарушения при изхранване с ГМ-храни, са публикувани еднократно и след това безследно са изчезнали. Докажи, ако можеш!

За периода 1990-2008 г. няма почти никакви данни какви ГМО и ГМХ са внасяни и реализирани в България, за сметка на здравето на населението. От 1996 г. у нас шетат необезпокоявани няколко транснационални компании като "Монсанто", "Новартис" и "Пионер", които внасят семена и изграждат първите опитни полета и провеждат експерименти с ГМО-растения у нас, предимно царевица. Данните от дейноста на компаниите е засекретена и покрита в Съвета за безопасно използване на генно модифицираните висши растения (с тогавашен председател акад. Атанас Атанасов). Знаем обаче от статистиката, че за един период от 10 години смъртността в България скочи неколкократно и преждевременно умряха над 700 000 души! Заболелите от рак пък са над 250 000 души, а с психически проблеми са поне 25% от населението в България. Тези и други данни бяха изнесени преди няколко години на Национална конференция срещу геноцида и холокоста извършван в България с икономически и други престъпни средства.

Според д-р Атанас Гълъбов (автор на книгите "Световната конспирация срещу здравето" и "Окована свобода. Технология на глобалния контрол"), генно модифицираните храни (ГМХ) са само един аспект от войната против човешкото здраве и свобода на избор, който крие много неизвестни потенциални опасности. ГМХ са неестествени и могат да доведат до възникването на алергични реакции, сериозни заболявания и дори смърт, както и на генни мутации в поколенията. Д-р Гълъбов представя и изследванията на д-р Арпан Пущай, бивш директор на Института по биотехнологии в Абърдийн (Ирландия), който се занимавал с генно инженерство и създаване на генно изменени храни. Според изследванията на този учен обаче, лабораторните експерименти с животни, хранени предимно с ГМХ (генно изменени картофи) показват тотален срив в имунната система, мутации и промени във всичките им вътрешни органи! В момента, в който д-р Арпан Пущай публикува в научно съобщение своите резултати, започват гонения и репресии срещу него; свалят го от директорския пост и не му дават повече достъп до научни списания (в. "Обзървър", 28 май, 2000 г.)!

Докторът на биологичните науки Любов Александровна Калашникова, много години е работила в Словения и е създавала трансгенни модификации сред домашните животни. Когато се завръща в Русия, тя разказва ужасни неща. Животните, в които са въвели чужд, но привидно полезен ген, зловещо боледуват и 98% от тях загиват. А достигналите до полова възраст не могат да се съешават и потентността им е почти нула (Михаил Дмитрук. "Страста към генома",в. "Родово имение", бр. 22, 29.05-04.06.2006 г.).

В медицинските среди стана известен и още един научен факт: генно изменените култури заразяват дори на стотици километри разстояние нормалните култури и ги правят стерилни. По въздушен път или чрез насекомите се обменят гени и мутантите се налагат. Учените направили откритието са светкавично изолирани от научните среди (финансирани от заинтересованите корпорации и масонерията) и им се пречи всячески да направят достояние на широката публика този шокиращ факт!

Третирането на животните (свине, птици и говеда) с химически вещества влияещи на хипофизата, жлезите с вътрешна секреция и ДНК, както и храненето им ГМХ, също превръща животните в ГМО. Формулата на химическите агенти, с които се въздейства на ДНК при животните е строго засекретена с десетилетни патенти, така че консуматорите на това месо не могат да получат дори и бегла представа по какъв начин месото действа върху тяхното здраве. Специалисти като Филип Брейшър и др., изтъкват какви ужасяващи технологии се използват за производството на пуешко, телешко и свинско месо в САЩ. Експериментите и научната дейност в тази насока се провеждат от хора като проф. Робърт Шварц (Медицински колеж Бейлор в Хюстън) и Макс Ротшилд (Държавен университет в Айова). И това става в обстановка на тотална химизация и вредни производства в хранителната промишленост. Американските пуйки обаче се внасят безпрепятствено в България, а повечето колбаси у нас се произвеждат с вносно месо от САЩ, Бразилия и Аржентина (наблъскано неизвестно с какви химикали и ГМО), а в евтините салами и кремвирши задължително като пълнеж се слага генно модифицирана соя. За това те струват по няколко лева. Наскоро, на границата по чудо бяха задържани тонове 20 годишно такова месо (дълбоко замразено), колко ли друго обаче е реализирано и изядено от населението?!

За съжаление ефектът от използването на ГМО и ГМХ при човека идва по-бавно. Изследванията в тази насока протичат с години и както вече изяснихме, много от негативните факти се прикриват, за да не намалеят печалбите на фирмите производители и заради други очевидно по-далечни цели, свързани със скрития геноцид над населението. Но дори и това, което ни е известно до момента за ГМО е достатъчно. Изследанията показват, че от ГМО се появяват тежки алергии и дори анафилактичен шок, завършващ със смърт при пострадалите. Повсеместното затлъстяване на хората (особено в САЩ), предизвикано от царевица и соя - мутанти е факт. Още през 1999 г. Хранителната лаборатория в Йорк, Англия, разкри, че през 1998 г. 50% от хранителните алергии са причинени от генно модифицирана соя. Тази соя предизвиква хронични заболявания като акне и екзема, както и синдрома на раздразнените черва.

През 1989 г. ГМ-сорт на аминокиселината L-tryptophan, широко разпространена диетична добавка причини смърт на 37 американци и направи инвалиди повече от 5000 други. Японската компания производител Showa Denko е изплатила повече от 2 милиарда долара обезщетения на пострадалите. Повече от очевидно е, че ГМО са свързани с раковите заболявания, развиване на резистентност към антибиотици (невъзможност за лекуване с тях), имунодефицитни заболявания (сред тях е и СПИН), генетични увреждания и наследствени заболявания, заболявания като "луда крава" и вероятно някои други модерни болести, които досега просто не са съществували в природата.

В Индия фермерите категорично отхвърлиха примамливите предложения на транснационалните компании да внасят и засяват ГМО семена и растения. Освен другите негативи, здравия разум на хората им подсказа опасността да станат заложници на компаниите производители на тези семена, тъй като повечето ГМО растения са едногодишни и не дават семе за посев (стерилни са). Това означава изпадане в пълна зависимост от производителя и реална опасност милиони хора да умрат от глад, ако някой изведнъж реши на следващата година да не им продаде семена за посев!

Тревожно е положението с ГМО у нас. В края на 2006 г. генно-изменени храни, предизвикващи алергии, рак на гърдата и други тумори, бяха открити в магазините във Варна. Някои екологични организации и сдружения, твърдят, че ГМО и ГМХ се продават съвсем свободно по магазините у нас без разрешение, както и при наличие на ГМО в храните, това не се отбелязва в етикета, въпреки закона и разпоредбите. Открити са продукти, съдържащи ГМО соя, царевица и соев лецитин. В някои лютеници на "Олинеза" и сосове се съдържа генно модифицирана скорбяла (нишесте). Има и много други продукти, за които нищо не знаем; никой не ги и коментира.

През 2000 г. "Грийнпийс" на САЩ публикува списък с компании, използващи ГМО продукти. В този списък е всичко, което ни натрапват рекламите: напитки от Coca-Cola (Coca-Cola, Sprite), Pepsi Co (Pepsi, 7-Up), шоколадови изделия на компаниите Hereshley,s , Cadbury (Fruit&Nut), Mars (M&M, Snikers, Twix, Milky Way), шоколадовата напитка Nesquik на компанията Nestle, ориз Uncle Bens (производител Mars), сухи подправки Kollogg,s , супи Campbell, сосове Knorr, чай Lipton, бисквити Parmalat, детски храни на компаниите Nestle и Abbot Labs (Similac) и много др. В "Интернет" могат да се намерят подробни списъци на основните ГМХ и техните производители. Колко обаче от нашите потребители са информирани за това?!

Чрез пържолите поглъщаме и генно модифицирани организми

От Елена Емануилова, "Дневник" 25 окт 2008

Всички, които консумират месо, приемат и генно-модифицирани организми. Това става благодарение на соевия шрот, който България внася от най-вече от Бразилия и САЩ и който е основна съставка във фуражните смески. А соята в тези държави е генно модифицирана и от там по хранителната верига тя стига и до нас, обясни днес в Пловдив ст. н. с. Георги Георгиев, директор на Опитната станция по соята в Павликени.

Станцията се включи в изложението на научни институти и звена в областта на селскостопанската наука "Даровете на българската земя" в панаирното градче в Пловдив.

В България соя се отглежда върху символичните 10 хил. декара, но тя не е генно модифицирана. Според Георгиев интересът към този продукт у нас се завръща. Опитната станция произвежда семена за посев и практиката й показва, че търсенето напоследък се увеличава. То е свързано с факта, че в страната вече работят няколко фирми, които произвеждат от соя кашкавал тофу, млека, маойонеза и други здравословни храни - основно за износ.





ВХОД за регистрирани
E-mail / Потребителско име
Парола
запомни ме на този компютър
забравена парола

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: